Filmkväll på Sjöliden

The Green Book

Måndag 14 september 18.30 i Sjölidens kapell,
Haghultavägen 25

Dörrvakten och utkastaren Tony Lip från de italiensk-amerikanska kvarteren i Bronx får jobbet att köra Dr. Don Shirley, en svart pianist av yppersta världsklass, på en konsertturné från Manhattan till den allra djupaste Södern. De måste förlita sig på guideboken ”The Green Book” för att hitta till de få hotell och restauranger som då ansågs vara säkra för svarta amerikaner. För att överleva och kunna umgås tvingas de lägga undan sina meningsskiljaktigheter när de konfronteras av rasism, fara, oväntad medmänsklighet och en hel del humor.

Från 18.00 Kaffe, fika och popcorn
18.30 Filmvisning.
Efterföljande mingel och filmsnack.
Ingen anmälan.

Info: Patrik Nilsson, 08-574 009 56
patrik.m.nilsson@svenskakyrkan.se

 

 

Kommentarer inaktiverade.