Filmkväll på Sjöliden

3 KVINNOR

Måndag 18 november 18.30 i Sjölidens kapell,
Haghultavägen 25

Från 18.00 Kaffe, fika och popcorn
18.30 Filmvisning.
Efterföljande mingel och filmsnack.
Ingen anmälan.

Info: Patrik Nilsson, 08-574 009 56
patrik.m.nilsson@svenskakyrkan.se

Regissören Jafar Panahi får en film skickad till sin mobil som verkar föreställa en ung tjej som tar livet av sig. Filmen är menad för Jafars vän, skådespelerskan Behnaz Jafari, som reagerar starkt när hon får se den. Hon och Jafar beslutar sig för att åka till flickans hemby för att ta reda på vad om egentligen ligger bakom hennes beslut. Väl där inser de båda två ganska snart att det är något lurt med hela historien.
Behnaz Jafari och Jafar Panahi spelar sig själva här i vad som närmast kan beskrivas som en iransk mockumentär (fiktiv dokumentärfilm). Filmen har, som väntat, en rejäl dos samhällskritik som vägs upp perfekt med en gnutta humor samt lite spänning i form av mysteriet med flickan i mobilvideon. Som helhet är 3 kvinnor en bra, underhållande och framför allt viktig film som är väl värd att lägga sin tid på.

Kommentarer inaktiverade.