Filmkvällar på Sjöliden

Tisdag 14 februari 18.30 på Sjöliden,
Haghultavägen 23

The Danish Girl (2015)

av  Tom Hooper

Från 18.00 Kaffe, fika och popcorn
18.30 Film och samtal
Ingen anmälan.

Info: Patrik Nilsson, 08-574 009 56
patrik.m.nilsson@svenskakyrkan.se

Oscarsbelönade Eddie Redmayne och Alicia Vikander spelar mot varandra i denna fantastiska kärlekshistoria baserad på verkliga händelser, regisserad av Oscarsbelönade Tom Hooper. När Gerda (Vikander) ber sin man Einar Wegener (Redmayne) att ställa upp som modell för ett kvinnoporträtt kommer många dolda känslor upp till ytan, och Einar väljer att börja leva som kvinna. Einar har en svår resa framför sig full av kontroverser och fördomar, men tack vare sin frus villkorslösa kärlek kan Einar slåss för att bli den person hon var född att bli – den banbrytande transpersonen Lili Elbe.

 

Kommentarer är stängda