Filmkväll på Sjöliden

Gräns (2018)

Måndag 25 mars 18.30 i Sjölidens kapell,
Haghultavägen 25

Från 18.00 Kaffe, fika och popcorn
18.30 Filmvisning.
Efterföljande mingel och filmsnack.
Ingen anmälan.

Info: Patrik Nilsson, 08-574 009 56
patrik.m.nilsson@svenskakyrkan.se

Gräns av Ali_Abassi ®Meta Spark och Kñrnfilm 2018

Stina jobbar vid tullen och har ett sjätte sinne när det gäller att peka ut smugglare. Det är nästan som om hon kan lukta sig till när någon döljer något. Men när den mystiska Vore kliver av färjan så tvivlar hon för första gången på sin instinkt. Hon anar att han döljer något, men kan inte sätta fingret på vad.
Gräns  är en genreöverskridande film där drama och romantik blandas med fantasy och skräck i en naturlyrisk John Bauer-miljö. Det är en film om identitet, utanförskap och att hitta sin plats i världen. Den vann jurypriset
”Un certain regard” på filmfestivalen i Cannes och utsågs till Sveriges officiella Oscarsbidrag.

Kommentarer inaktiverade.